tipy na výlet

Relaxace u vody

Aqualand Moravia

vzdálenost 7 km
16 bazénů , 24 toboganů a skluzavek, 30 saun

Koupaliště Mikulov

vzdálenost 13 km
plavecký a rekreační bazén, tobogán a skluzavky

Koupaliště Žabčice

vzdálenost 21 km
plavecký a rekreační bazén, tobogán, bublinková zátoka, vodní lezecká stěna

Koupaliště Březí

vzdálenost 10 km
plavecký bazén

Lom u Mariánského Mlýna (Mikulov)

vzdálenost 13 km, zaplavený vápencový lom

ATC Merkur

vzdálenost 6 km
koupání a vodní sporty v přírodní nádrži, písčité i travnaté pláže, windsurfing, kitesurfing, tobogán, volejbal, tenis, minigolf, rybaření

Zámek Mikulov

Původně zeměpanský hrad byl Přemyslem Otakarem II. v roce 1249 udělen v léno Liechtensteinům. Ty na konci 16. století vystřídali Dietrichsteinové a za jejich vlády získal po požáru v roce 1719 zámek svou dnešní podobu. V roce 1945 při ústupu německé armády zámek do základů vyhořel, avšak díky péči Spolku pro obnovu mikulovského zámku byl v 50. letech náročně opraven. K nejzajímavějším součástem zámku patří zámecká knihovna a sál předků. Nyní je zámek sídlem Regionálního muzea v Mikulově a naleznete zde hned několik zajímavých expozic.

zamek Mikulov

Historické náměstí Mikulova

Přirozené centrum města vzniklo v 16. století. V polovině 17. století zde vyrostla řada renesančních domů, z nichž mnohé se dochovaly v nezměněné podobě dodnes…Mezi nejzajímavější patří bezesporu Sgrafitový dům U Rytířů, Kašna a Sousoší Nejsvětější trojice. 

náměstí Mikulov

svatý kopeček

Svatý kopeček patří k jedné z nejvýraznějších dominant Mikulova. Na vrchol kopečku až k poutní kapli sv. Šebestiána, vás zavede křížová cesta.

svatý kopeček

Kozí hrádek

Dvoupatrová dělostřelecká věž s ochozem – skalnatá dominanta města Mikulova. Památka je volně přístupná a stala se oblíbeným místem odpočinku.

kozí hrádek

Dietrichsteinská hrobka

Kostel sv. Anny s napodobeninou Svaté chýše z italského Loreta vyrostl v průběhu let 1623-1656 v dolní části mikulovského náměstí. Na jihozápadní straně kostela byla vystavěna pohřební kaple Dietrichsteinů, počátkem 18. století získal dvouvěžové průčelí podle návrhu J. B. Fischera z Erlachu. Celou stavbu značně poškodil zničující požár města v roce 1784 a teprve v polovině 19. století byla přestavěna na hrobku rodiny Dietrichsteinů. Z dosavadního prozatimního útočiště  pod kostelem sv. Václava sem byly přeneseny pozůstatky členů rodu z let 1617-1852.

dietrichsteinská hrobka

Janův hrad

Janův hrad, zvaný Janohrad, je umělá zřícenina středověkého hradu na okraji Lednicko-valtického areálu. Nechal jej zde podle dobové módy romantismu již v roce 1801 postavit kníže Jan Lichtenštejnský. Jako jeden z mála umělých hradů té doby byl Janohrad naprojektován jako obyvatelný a sloužil jako lovecký zámeček a myslivna, kde se panstvo shromažďovalo v době honů a pořádalo bohaté hostiny. Hrad ze tří stran obtéká Stará Dyje.

Januv hrad

Zámek Lednice

Státní zámek Lednice patří k nejnavštěvovanějším památkám v naší republice. Novogotická přestavba v 19. století z něj vytvořila romantické sídlo obklopené jedním z největších evropských parků (téměř 200 ha), ve kterém návštěvník najde palmový skleník, benátskou kašnu, římský akvadukt, čínský pavilon, minaret a umělou zříceninu Janův hrad. Díky unikátnímu propojení stavebních památek s okolní člověkem formovanou přírodou byl v roce 1996 celý lednicko-valtický areál zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO.

zamek Lednice

Lednický skleník

Zámecký skleník postavil rod Lichteštejnů v roce 1842. Nachází se v něm velká sbírka subtropických a tropických rostlin. V teplém vlhkém vzduchu můžete obdivovat nejen květy orchidejí, ale i samotnou výjimečnou stavbu.

skleník Lednice

Lednický minaret

Výraznou dominantou lednicko-valtického areálu je zděný minaret, kterému se také říká Turecká věž. Na věž se dostanete po zdolání 302 schodů. Odměnou vám bude krásný výhled na okolní krajinu.

minaret Lednice

zámek Valtice

Valtický zámek, vzniklý rozšířením hradu založeného patrně v 11. století, byl od konce 14. století do poválečné konfiskace sídlem vládnoucího knížete z rodu Liechtensteinů. Velikost a nádhera barokní výzdoby svědčí i dnes o tom, že býval rezidencí jednoho z nejmocnějších šlechticů podunajské monarchie. Na stavbě zámku se podíleli věhlasní evropští stavitelé (Tencalla, otec a syn Ernové, Ospel, Martinelli, Beducci a mnoho jiných). Současnou podobu získal zámek nákladnými přestavbami v 17. a 18. století. Po vyvlastnění v roce 1945 je v majetku českého státu a je nyní spravován Národním památkovým ústavem. V roce 1996 byl zapsán jako nedílná součást Lednicko-valtického areálu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. 

zamek Valtice

Kolonáda Na Rajstně

Kolonáda na vrchu Reistenberg, který se tyčí na pomezí dnešní jižní Moravy a Dolního Rakouska, je rodovým památníkem Liechtensteinů a zároveň krajinnou pohledovou dominantou.

kolonáda na rajstne

zdroj: Wikipedia.org